MEDİTASYON NEDİR?

Meditasyonun 3 adımı: 

  1. Netlik
  2. Nezaket
  3. Bırakmak

Düşüncelerin içinde kaybolduğumuzda zihnimizin bedenle olan uyumu da bozulur. Bunun sebebi düşünmenin geçmişte ya da gelecekte olmasıdır. ya prova etmek şeklinde ya da pişmanlıklar şeklinde gelişirler.

Fakat düşüncelerin geçmişte ya da gelecekte dolanıp durmasına karşılık, beden hep bu anda mevcuttur. Zihin ve bedenin aynı anda, aynı yerde bulunmaması enerji tüketen bir haldir. Beden ve zihnin aynı anda aynı yerde olması varolan enerjiyi korur ve artırır. Bu sebepten, yoga ve meditasyon uygulaması, uygulama esnasında olmasa bile, sonrasında bize kendimizi iyi hissettirir.

Zihinsel hikayelerimizle çok fazla haşır neşir olduğumuzda zorlandıklarımız, gerilimlerimiz ve bitkinlik daha çok su yüzüne çıkar. Meditasyon, zihnimizin hareketinin gökyüzünden geçen bulutlardan bir farkı olmadığını anlamaya başlama sürecidir.

Meditasyon ile ilgili en büyük yanılgı, düşüncelerin durması gerektiğidir. Halbuki araştırma düşüncelerden kurtulmak değil, düşüncelerin doğasıyla ilgili farkındalığı geliştirmektir. Bu yüzden düşünceleri uzaklaştırmaya çalışmak yerine, onları bir film izlermişçesine izlemeyi araştırıyoruz. Meditasyon bize zihnimizde dönen filmin ancak sinemada izlediklerimiz kadar gerçek olduğunu ve zihnimizde beliren düşüncelerin güvenilir olmadığını görmeye başlamamızı sağlayacak basit ve etkisi kanıtlanmış teknikler sunar. 

Bu teknikler zihnimiz geçmiş ve gelecek arasında gezinmeye başladığında o anki gerçekliğe geri gelmemize yardımcı olur. Yoga pratiğimize olan odaklanmayı, çabayı ve adanmışlığı meditasyon sürecinde de gerçekleştirmeye başladıkça zihni ve bedeni aynı yerde, şimdide birleştirmeyi öğrenebiliriz.