VİNYASA NEDİR?

Vinyasa, akıcı bir hareket serisinin nefes ile koordineli bir biçimde uygulanmasıdır. 

Vinyasa akışı net hiza prensiplerine odaklı ve bedende nefesin rahat hareketini destekleyecek bir yönlendirme ile akan yoga pozlarından oluşur. Nefes ve hareketin koordine edilmeye başlamasıyla dersler enerjik bir bedeni dönüştürme çalışmasına dönüşür ve kişi kendi ile ilgili daha derin bir anlayışa sahip olmaya ve çevresiyle daha kişisel bir bağ kurmaya başlar.

Vinyasa tarzında, güneşe selam akışından yola çıkılarak özel olarak tasarlanmış geçişler aracılığıyla her poz diğerine dönüşür. Her yoga pozu nefesin dalga gibi hareketinden doğar ve pozlar geçişler ve hareket kadar durağanlığa da aynı özenin gösterildiği zarif serilemeler içinde birleşir.

Bu açıdan bakınca yoga hayatın döngüsünü aynalayan bir fiziksel uygulamaya dönüşmeye başlar. Vinyasa yoga aynı yürüme meditasyonu gibi, günümüz içinde ilerlerken devamlı uyanıklık halini tecrübe etmeye başlamamıza ve aynı zamanda çevremizin farkındalığı içinde olma halimizi de geliştirir ve karşımıza her ne çıkarsa ona merak ve güvenle açılabilmemize bir kapı açar.

Her nefese, her adıma, her poza ve arasındaki geçişe dikkatimizi veremeye başladığımızda, aradaki herşeyin ve her anın eşit değerde olduğunu da idrak etmeye başlarız. Farkındalığı yoga uygulamasına da taşıdıkça, gözümüzün önündekini daha net görmeye ve her nefesle dönüşümünü daha net izlemeye başlarız. Bir şey diğerine dönüşmeye başladıkça, bu tecrübe aracılığıyla varolan bağlarımızın büyüklüğünü ve her anın içindeki gücü de daha net hissederiz. Bu farkındalık yaptığımız şeye bir iş gibi yaklaşma dürtümüzü kırar çünkü hedef odaklı değildir. Her son yeni bir başlangıçtır ve vinyasa yoga hedefsiz yolun fiziksel bir ifadesidir. 

OM YOGA stili vinyasa akış nedir?

OM yoga stili vinyasa yoga uygulamasında fiziksel yogaya yumuşaklık ve açık kalplilik içinde yaklaşılır. Uygulamanın en büyük hediyesi fiziksel ve zihinsel olarak daha rahat, daha güvenli hissetmeye başlamak ve olanla her anlamda daha ilişkili olmaya başlamaktır.

Fiziksel olarak güç ve esneklik kazandırırken, kaslarımızı iskelet yapısı içinde hizaya sokar ve fiziksel beden uyum içinde olmaya başlayınca, prana, hayat enerjisi, ve kan (su elementi) daha özgür bir şekilde akmaya başlar. Fiziksel bedeni uyum içinde hizaya getirince, nefes derinleşmeye, sinirler yumuşamaya ve denge hissi belirginleşmeye başlar. 

OM yoga aktif bir fiziksel yoga uygulamasını meditatif elementler ile birleştirir. OM yoga seansları kuvvetli fiziksel bir uygulama ile detaylara ve kişinin kendi beden hizasına dikkati içerir. Akıcı hareketler dizisi içinde nefesi referans odağı olarak kullanıp, hep nefese geri dönüp, anda kalmayı araştırır. 

Bedenlerimizin sınırları ve koşullanmış alışkanlıklarımız içerisinde onları kabul etmeye ve kabulle beraber dönüşüm ve değişim olasılığına açılmayı öğreniriz. Zaman içinde her anın sunduğu gerçekliğe teslim olup, daha canlı, uyanık ve farkında olmaya başlayabiliriz. 

Başlamak için en iyi zaman şimdi, ve başlamak için en iyi yer bulunduğun yer… Pema Chödron kitabında (the wisdom of no escape) şöyle der: Meditasyon kendimizi bir kenara bırakıp daha iyi olmaya çalıştığımız bir uygulama değildir. Kendimizle ne olduğumuzla daha yakından arkadaş olmakla ilgilidir. Uygulamanın temeli kendimiz, neysek şimdi o olmakta yatar. 

OM stili vinyasa yogada tek araştırma yolculuktur. Ulaşılması gereken bir hedef yoktur.