EYLEMDE BİLGELİK

“Önyargısızlık tavrına sığınırsanız, spiritüel farkındalığın zenginliğine erişirsiniz. Yalnızca eylemlerinin meyvelerine duydukları arzuyla motive olanlar zavallıdır, çünkü sürekli olarak yaptıklarının sonuçlarıyla ilgili bir kaygı içindedirler. Lakin bilinçteki ayrım ortadan kalktığında, tüm beyhude kaygılar geride kalır. İşler iyi ya da kötü de gitse, endişelenecek bir sebep yoktur. Bu yüzden, kendinizi yoga disiplinlerine adayın, çünkü yoga eylemde bilgeliktir.”

– Eknath Easwaran

Yoga kelimesinin ‘eylemde bilgelik’ olarak tanımlanması ne kadar da güzel değil mi? Yoga uygulamasının sayısız faydası var, fakat hayatıma kattığı en işe yarar ve dönüştürücü özelliğin ne olduğunu sorarsanız, zekice ve izanlı seçimler yapabilmek olduğunu söyleyebilirim. Yıllardır düzenli olarak yaptığım yoga uygulaması sayesinde, benim için neyin önemli olduğunu ayırt edebiliyor ve önem verdiğim değerlerimi koruyabilme konusunda çok daha bilgece seçimler yapabiliyorum. Benim için en önemli ve değerli olanın ne olduğunu hatırlayabilme becerisi, hayatımı oluşturan küçük ve büyük gündelik seçimler labirentinde yolumu daha rahat bulabilmemi sağlıyor.

Herhangi bir durum karşısında nasıl davranacağımızı, ya da tepki vereceğimizi seçebilme becerisi zaman içinde olgunlaşan ve yoga ve meditasyon uygulamaları aracılığıyla güçlenen bir beceri. Her zorluk ya da gerginlikle karşılaştığımızda en maharetli şekilde davranamayabiliriz, fakat tepkilerimizi farkedebilmek, üzerine kafa yormak ve gelecek sefer nasıl daha farklı davranabileceğimizi düşünmek bilgece seçimler yapabilmeye başlamamızın ilk adımı. Bu bilgelik matınızın üzerine her adım attığınızda, ilk derin nefesi içinize çektiğinizde, zihninizi rahatlattığınızda ve anın tecrübesine kendinizi bıraktığınızda biraz daha güçlenir. Farkındalığımız ne kadar artarsa, o kadar maharetli olabilmeye başlarız. Ve uygulama esnasında bizi sınayan bir durumla karşılaştığımızda, mevcut olabilme becerimiz bu farkındalığı güçlendirir. Gerginlikle, şüpheyle, korkuyla, tükenmişlik hissiyle nasıl çalışabileceğimizi öğrenmeye başlarız. Karşılaştığımız zorlukların içinden olabilecek en maharetli biçimde geçerken nasıl zihnimizi açık, nefesimizi sabit tutabileceğimizi öğreniriz.

Matın üzerindeki çalışmamız bizi iş arkadaşlarımızla, sevdiklerimizle, ailemizle ve komşularımızla gündelik ilişkilerimizde karşılaşabileceğimiz zorluklara hazırlar. Doğrusunu söylemek gerekirse, yoga yolundaki gelişimimizi bize gösterecek olan hamstringlerimizin uzunluğundan ziyade ilişkilerimizdeki uyumdur. Kendinizi bir daha odağınızı kaybetmiş ve olumsuz öz eleştiri yaparken bulduğunuzda, fiziksel bedeninizden çok daha güçlü ve kontrol etmesi zor bir şeyi güçlendirmek üzerinde çalıştığınızı hatırlayın. Bu çevrenizdekiler üzerinde yapacağınız en mükemmel arkaya eğilmeden çok daha güçlü bir etki bırakacaktır.

 


Kategoriler: yoga

Tags:,