Yoga hayatımı değiştirdi

Bir süredir yoga yapıyorsanız, “Yoga hayatımı değiştirdi” cümlesini illaki bir noktada telaffuz etmişinizdir diye düşünüyorum. Ya da en azından bir yoga arkadaşınızın dediğini duymuş olabilirsiniz. Birçoğumuz için yoga, hayatımızda derin bir dönüşüm ve değişim için bir araç haline geldi.

Değişim ve dönüşüm kavramları arasındaki benzerlik ve farklılıklara bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Çünkü günlük yaşamda bu kavramları birbirinin yerine kullanabiliriz, ancak yogik bir bakış açısından oldukça farklı anlamlara ve uygulamalara sahipler.

Değişim, bir şeyin farklı olmasına neden olan dışsal eylemler veya etkiler olarak düşünülebilir. Değişimealışkanlıklar veya yaşam tarzı değişiklikleri açısındandan da bakabiliriz. Yoga derslerine katılmaya, meditasyon, nefes çalışması yapmaya ve günlük yaşantımıza farkındalık uygulamaları dahil etmeye başladığımızda, aslında değişiklik yapmaya başlamış oluyoruz. Dışsal değişiklikler… ve bu dönüşüme yol açan şey bu değişiklikler.

Ama dönüşüm, inanç sistemlerinin, duygusal kalıpların ve zihinsel alışkanlıkların doğal olarak içeriden değişmeye başladığı içsel bir süreç olarak düşünülebilir. Bu dönüşüm aynı zamanda enerji bedeni düzeyinde, yaşam gücümüzün, prana’nın varlığımızın içinde hareket etme biçiminde gerçekleşir.

Dış değişikliklerin nasıl içsel dönüşüm yaratmaya başladığını burada görebiliriz. Ve aynı zamanda içsel dönüşüm, dışsal değişimleri destekler. Değişim dışarıdan içeriye, dönüşüm ise içeriden dışarıya doğrudur.

Genellikle hayatımızda çaba ve disiplin gerektiren kasıtlı değişiklikler yaparak başlarız ve nihayetinde çaba ve disiplin içsel bir değişim yaratmaya başlar. Değişim dışarıdan içeriye doğru hareket eder. Sonrasında bu,düşüncelerimizin, duygularımızın ve enerjetik kalıplarımızın içsel dönüşümü, dış yaşamlarımızın zahmetsiz dönüşümünü sağlar. Dönüşüm içeriden dışarıya doğru hareket eder.

Merak ediyorum, yoga sizin hayatınızı değiştirdi mi? Paylaşmak ister misiniz?


Kategoriler: dharma, yoga

Tags:,